Grecia: Protestele împotriva reformei pensiilor devin violente

Publicat: 05 02. 2016, 09:02
foto: thenation.com

Ciocnirile dintre forțele de ordine din Grecia și tinerii care protestează împotriva schimbărilor din sistemul de pensii au devenit violente, informează news-republic.com.

Aproximativ 40.000 de tineri care manifestau împotriva măsurilor luate de guvernul elen au început să arunce bombe de foc și pietre asupra polițiștilor prezenți la fața locului. Forțele de ordine au folosit gaze lacrimogene și grenade paralizante împotriva miilor de manifestanți din fața Parlamentului și a altor părți ale centrului orașului.

Au existat proteste și în cel puțin alte zece orașe din Grecia, unde acestora li s-au alăturat și fermieri cu tractoare.

Uniunile sunt furioase din cauza reformei pensiilor. Guvernul, care este condusă de aripa stângă Syriza, încearcă să facă o revizie generală a sistemului de pensii prin care pensia maximă va scădea de la 2.700 la 2.300 de euro, și va fi introdusă o pensie de bază garantată de 384 de euro pe lună.