Hollande va avea întâlniri bilaterale cu Obama şi Putin, pe 5 iunie
Preşedintele Franţei, Francois Hollande, se va întâlni pe 5 iunie, la Palatul Elysee, cu omologul său american, Barack Obama, şi, separat, cu preşedintele rus, Vladimir Putin.
Întâlnirile vor avea loc înaintea ceremoniilro care vor marca Debarcarea în Normandia, anunță surse oficiale franceze citate de AFP.
Barack Obama şi Vladimir Putin sunt invitaţi în Franţa, în iunie, la ceremoniile privind Ziua Debarcării.
În plus, Hollande l-a invitat și pe omologul său ucrainean, Petro Poroşenko, la ceremoniile de marcare a Zilei Debarcării în Normandia, pe 6 iunie, anunţă Palatul Elysée.
Francois Hollande a discutat miercuri la telefon cu Petro Poroşenko, transmiţându-i că „alegerea sa în funcţia de preşedinte deschide calea pentru depăşirea crizei din Ucraina