Italia: Autoritățile din trei regiuni avertizează că nu vor mai primi imgranți, după ce săptămâna trecută 6.000 de străini au debarcat pe coastele italiene
Autoritățile din regiunile italiene Lombardia, Liguria şi Veneto au avertizat că nu vor mai primi imigranți, după ce la sfârșitul săptămânii trecute au fost salvate aproximativ 6.000 de persoane de pe Marea Mediternă, relatează site-ul RTS.ch, citat de Mediafax.
Deși autorătiățile de la Roma decid repartiția imigranților sosiți din Marea Meditarenă, guvernatorii celor trei regiuni sunt de părere că au primit prea mulți străini.
„Italia găzduieşte deja 84.000 de imigranţi. Capacităţile sale de găzduire au atins punctul de ruptură”, afirmă ei.
Avertizările vin după ce echipele din Italia, Germania și Marea Britanie au executat operațiuni de salvare a peste 6.000 de imigranți africani din Marea Mediterană.
Numărul celor care părăsesc Africa este în creștere cu 10%. În 2014, 170.000 de imigranţi au debarcat pe coastele italiene.