„Mareea albă” pe coasta franceză, peste 2 tone de cocaină descoperite în Cotentin

Publicat: 03 03. 2023, 08:50
Actualizat: 03 03. 2023, 09:17

„Maree albă” pe coastele franceze, după ce peste 2 tone de cocaină au fost găsite în ultimele zile pe plajele departamentului Manche, o cantitate „colosală” care ar putea să crească, fapt ce a dus la sporirea patrulelor de jandarmi în zonă. Valoarea cocainei este estimată la aproape 150 de milioane de euro.

Captură record de cocaină în Franța

Duminică au fost descoperite 804 kg de stupefiante și 1.234 kg miercuri, capturile totale se ridică deci la 2.038 de tone, potrivit procurorilor, scrie boursorama.

Pe plaja din Néville-sur-Mer, care nu a fost închisă pentru plimbări, patrule de jandarmerie, unele însoțite de câini, s-au succedat joi după-amiază, în timp ce un elicopter de la Marina Franceză a survolat regulat zona.

„Ridicarea și transportului acestor produse constituie infracțiune pedepsită cu zece ani de închisoare”, a indicat procurorul de caz Philippe Astruc, amintind că „orice persoană care ar fi condusă să descopere produse noi trebuie să informeze de îndată jandarmeria locală, fără a atinge aceste produse”.

Primarul din Réville, un oraș de o mie de locuitori din estul peninsulei Cotentin, a declarat pentru AFP că „pachetele de cocaină, ușor de recunoscut”, pentru unii „atașate la veste de salvare”, s-au lipit „la propriu de plajă”.

În total, aproximativ şaizeci de jandarmi patrulau regulat zona, inclusiv noaptea, în timp ce un semirigid era poziţionat în Saint-Vaast-la-Hougue, au declarat jandarmii pentru AFP.

Cantitatea, considerată „colosală”, atrage oameni rău intenționați. Este necesar să „liniștim populația locală”, a indicat această sursă, precizând că supravegherea ar urma să fie desfășurată cel puțin până la începutul săptămânii viitoare.

Anchetatorii trebuie să încerce acum să urmărească traseul acestor pungi. Prefectura maritimă a afirmat că „s-a menținut și asigurat prin mijloace aeriene o supraveghere deosebită a abordărilor maritime spre sectorul Nord Cotentin”.

Nu este prima dată când cocaina ajunge pe coasta franceză. La sfârșitul anului 2019, baloți care conțineau un total de 1,6 tone de pulbere albă s-au spălat pe plajele unei zone extinse, de la Saint-Jean-de-Luz (Pyrénées-Atlantiques) până la Camaret (Finistère).

Gradul de puritate al acestui produs nu este cunoscut în prezent, acesta nu ar trebui în niciun caz consumat. În ciuda avertismentelor un tânăr a murit în Loire-Atlantique în urma consumului de cocaină găsit pe plaja la sfârșitul anului 2019.

Miercuri, în cadrul unei conferințe de presă dedicată rezultatelor anului 2022 ale luptei împotriva traficului de droguri, Gabriel Attal, ministrul Conturilor Publice însărcinat cu situația de la vamă, a anunțat o captură „istorică” a 1,9 tone de cocaină.