Mexic: Sute de persoane au fost evacuate după erupția vulcanului Colima
Sute de persoane au fost evacuate și un aeroport a fost închis după erupția vulcanului Colima, aflat la 450 de kilometri vest de Ciudad de Mexico, informează Agerpres.
„Sunt mici comunități care nu depășesc 800 de locuitori. Toți au fost evacuați”, a declarat coordonatorul național al protecției civile, Luis Felipe Puente. Aeroportul din Colima a fost închis „din cauza cenușii care cade în zonă”, a informat guvernatorul Mario Anguiano Moreno.
Potrivit experților, activitatea vulcanului Colima este una ”atipică și prezintă condiții similare celei din 1913”, când vulcanul a avut cea mai puternică explozie. Potrivit Ministerului de Externe, activitatea vulcanului poate scădea treptat în intensitate sau, la fel de bine, poate cunoaște cea mai puternică explozie din ultimul secol.
O mare cantitate de gaze, materiale și cenușă incandescentă s-a acumulat în interiorul vulcanului și a fost eliberată brusc sub efectul presiunii, au explicat experții. Perimetrul de securitate în jurul craterului a fost extins la 12 kilometri, iar circulația automobilelor a fost limitată în tot sectorul.