O fetiță de 7 ani a murit și alți 4 copii au fost răniți după ce un copac a căzut peste ei, într-un parc

Publicat: 29 06. 2025, 15:23
Sursa foto: Pixabay / ValynPi14

O fetiţă de numai şapte ani a încetat din viață, după ce un copac s-a prăbușit peste ea și alți copii, într-un parc. Evenimentul tragic s-a soldat și cu alte patru victime, patru copii care au fost răniți de copacul care s-a prăbușit peste ei. La fața locului, au intervenit șase ambulanţe, două elicoptere, zeci de pompieri şi ofiţeri de poliţie, însă nimic nu a mai putut fi făcut pentru ca fetița de 7 ani să fie salvată. Autorităţile au deschis o anchetă pentru a stabili exact ce a dus la prăbuşirea copacului.

Evenimentul s-a produs în Chalkwell Park, din Southend, Marea Britanie. În urma acestuia, o fetiță de șapte ani s-a stins din viață, la spital, o altă fetiță, de șase ani, se află în stare gravă și alți trei copii au suferit răni ușoare. Familia copilei decedate beneficiază de sprijin din partea unor ofițeri specializați, potrivit Observator News.

Un purtător de cuvânt al Serviciului de Ambulanță din Estul Angliei a declarat: „Am fost sunați la ora 14:55 cu privire la o sesizare că un copac s-a prăbușit în parcul din Chalkwell. La fața locului au fost trimise șase ambulanțe, trei vehicule de intervenție ale ofițerilor de ambulanță, Ambulanța Aeriană din Londra și Ambulanța Aeriană din Kent”.

Viceprimarul orașului, mesaj de susținere pentru familiile copiilor afectați

Comisarul-șef Leighton Hammett și viceprimarul David Burton-Sampson au transmis gânduri de susținere familiilor afectate, au lăudat simțul civic al martorilor de a ajuta persoanele vătămate, precum și eforturile depuse de echipajelor de salvatori.

„Familiile trec printr-o suferință de neimaginat în această seară, iar toate gândurile noastre sunt alături de ele în aceste momente. Nu pot exprima în cuvinte cât de dificilă a fost și continuă să fie această zi pentru ele. De asemenea, nu ignor cât de traumatizant trebuie să fi fost pentru cei care au fost martori la acest incident teribil. În doar câteva clipe, mulți dintre ei au trecut de la a se bucura de vremea caldă de vară la a sări în ajutorul unor străini, fără să stea pe gânduri”, a declarat comisarul-șef Leighton Hammett.

Comisarul-șef Hammett a lăudat echipajele de poliție, ambulanță și pompieri care au intervenit la fața locului și „au făcut tot ce le-a stat în putință” pentru a ajuta victimele. Acesta a adăugat și că „pierderile de astăzi sunt unele pe care toți le vor resimți personal”.

„Vestea tragicului deces al uneia dintre fetițele implicate în incidentul de astăzi din Chalkwell Park este cu adevărat devastatoare. Sunt sigur că exprim gândurile tuturor locuitorilor din Southend atunci când transmit cele mai profunde condoleanțe familiei și prietenilor copilului. Gândurile mele se îndreaptă și către ceilalți copii răniți, cărora le doresc o recuperare completă și rapidă”, a declarat viceprimarul David Burton-Sampson.