Părinții din Pakistan care refuză vaccinarea copiilor împotriva poliomelitei ar putea fi trimiși la închisoare
O nouă lege introduce „măsuri extraordinare” pentru a asigura vaccinarea copiilor împotriva unei serii de boli infecțioase. Introducerea noii legi este o încercare de a eradica poliomielita, care este endemică în Pakistan, dar va acoperi vaccinurile pentru difterie, tetanos, tuse convulsivă (pertussis), rujeolă, oreion și rubeolă.
Peste 62.000 de părinți au refuzat vaccinarea antipoliomielitică a copiilor lor
Părinții care nu permit vaccinarea copiilor lor ar putea fi condamnați la o lună de închisoare și la o amendă consistentă. Legea, prima de acest fel din țară, a fost semnată săptămâna trecută și va intra în vigoare luna aceasta.
Shazia Marri, un fost ministru federal pentru reducerea sărăciei și siguranță socială din Sindh, a declarat: „Această lege va fi folosită ca un factor de descurajare pentru a pune capăt refuzului de vaccinare. Trebuie să existe niște măsuri extraordinare pentru a ne asigura că acest virus [poliomielita] este eradicat din Pakistan.”
Peste 62.000 de părinți, majoritatea din provincia Sindh, au refuzat vaccinarea antipoliomielitică a copiilor lor în timpul campaniei de vaccinare antipoliomielitică la nivel național din luna ianuarie a acestui an.