Protest de AMPLOARE: Peste 600.000 de oameni, ÎN STRADĂ
Sute de mii de persoane au participat, sâmbătă, în Statele Unite ale Americii (SUA), la al doilea Marș al Femeilor, la un an de învestitura lui Donald Trump.
Manifestațiile care au adunat peste 600.000 de oameni în toată țara au avut loc la Washington, New York, Los Angeles, Chicago și în alte 250 de orașe.
Multe protestatare au purtat căciuli și pălării roz, pentru a-l ironiza pe președinte, iar la manifestațiile de sâmbătă multe persoane au vorbit despre tema agresiunii sexuale, reflectată în campaniile #MeToo și #TimesUp de pe rețelele de socializare, potrivit news.ro.
Trump a postat pe Twitter un mesaj în care a vorbit despre creșterea economică din ultimul an, de care au beneficiat și femeile.
"Minunată vreme în țară noastră măreață, o zi perfectă pentru Marșul Femeilor. Ieșiți și celebrați istorică și fără precedent creștere economică din ultimele 12 luni. Cea mai scăzută rată a șomajului în rândul femeilor în 18 ani", a scris Trump