Rusia a denunțat comportamentul „distructiv” al NATO în Ucraina: Sprijinul militar oferit de Alianță Kievului este „destabilizator și provocator”

Publicat: 01 11. 2019, 18:03
Foto: Hepta - Aleksey Nikolskyi

Rusia a denunțat, vineri, comportamentul „distructiv” al NATO în Ucraina și a calificat sprijinul militar al Alianței drept „destabilizator și provocator”, potrivit EFE, TASS, și Reuters preluate de Agerpres.

‘Alianţa continuă să se comporte într-un mod distructiv, în loc să încerce o reconciliere a părţilor, ea le întărâtă una împotriva alteia’, au afirmat Ministerul de Externe al Rusiei, după vizita oficialilor din Consiliul Nord-Atlantic în Ucraina, printre care secretarul general al Alianței, Stoltenberg, și adjunctul său, Mircea Geoană.

‘Demersurile sale, inclusiv promisiunea făcută ucrainenilor că ‘NATO va fi întotdeauna de partea voastră’ nu fac decât să exacerbeze tensiunea. Este clar că sprijinul militar al NATO pentru Kiev are un efect destabilizator şi provocator’, afirmă diplomaţia Moscovei.

În opinia MAE rus, aliaţii au formulat ‘o întreagă serie de pretenţii şi acuzaţii nefondate la adresa Moscovei”, prezentând ‘conflictul din Ucraina ca pe un conflict cu Rusia’.

Kievul și NATO au acuzat Rusia că îi sprijină pe rebelii separatiști proruși, care luptă cu armata ucraineană de cinci ani în estul Ucrainei, într-un conflict soldat cu peste 13.000 de morţi – conform ONU -, care a provocat strămutarea a peste un milion de persoane în interiorul ţării.

De partea cealaltă Rusia afirmă că NATO ‘ignoră’ eforturile Grupului de contact trilateral pentru Donbas (Ucraina, Rusia şi OSCE /Organizaţia pentru Securitate şi Cooperare în Europa/), care ‘joacă un rol important în definirea căilor de respectare a acordurilor de la Minsk în baza dialogului cu autorităţile din Doneţk şi Lugansk’, autoproclamatele republici separatiste din estul Ucrainei, nerecunoscute de Kiev şi Occident.

Moscova consideră că vizita celor 29 de ambasadori din ţările aliate în frunte cu Stoltenberg în Ucraina în această săptămână ‘vizează stimularea aspiraţiilor euroatlantice ale Kievului’, care ceruse să se alăture Alianţei la summitul de la Bucureşti în 2008.

‘Dar Alianţa nu este în măsură să rezolve problemele actuale ale Ucrainei, inclusiv reconcilierea naţională, lupta împotriva corupţiei, stabilizarea în est’, susţine MAE rus.
‘Luând în considerare experienţa istorică de extindere a Alianţei şi ‘intervenţiile sale umanitare’, apelurile către Kiev de a intra în NATO provoacă sciziune în ţară, aprofundează noi linii de divizare în Europa şi generează contradicţii majore interetnice şi de altă natură’, potrivit diplomaţiei ruse.