Rusia spune că explozia unei conducte de amoniac ar fi fost orchestrată de Ucraina și că ar putea pune capăt acordului privind cerealele
Rusia a acuzat Ucraina pentru o explozie la o conductă importantă de amoniac și spune că aceasta ar putea avea un impact „negativ” asupra eforturilor de reînnoire a unui acord istoric de export de cereale.
Moscova a acuzat Ucraina de „sabotaj” pentru explozia care a avariat luni conducta Togliatti-Odesa
Iar Kremlinul spune că nu va reînnoi acordul de export de cereale încheiat anul trecut cu Kievul dacă conducta nu va fi operațională, anunță BBC.
Dar președintele Volodymyr Zelensky a negat acuzațiile și a declarat că explozia a fost probabil cauzată de bombardamentele rusești.
Înainte de război, conducta de 2.500 km – care pornește din orașul rusesc Togliatti și ajunge la trei porturi de la Marea Neagră din sudul și vestul Ucrainei – exporta anual 2,5 milioane de tone de amoniac.
Dar operațiunile pe conductă au încetat după ce a început războiul.
În timpul discuțiilor de anul trecut pentru a asigura exportul de cereale din Ucraina, Kievul și Moscova au ajuns la un acord pentru a asigura trecerea în siguranță a amoniacului prin conductă, care este un ingredient-cheie în producția de îngrășăminte.
Acordul istoric mediat de ONU și Turcia a fost convenit inițial în iunie 2022 pentru 120 de zile, iar de atunci a fost prelungit de trei ori. Actualul acord urmează să expire la 17 iulie.
Dar, vorbind cu reporterii la Moscova, secretarul de presă al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că explozia „nu poate avea decât un impact negativ” asupra discuțiilor pentru reînnoirea acordului.
„Știți că acest subiect a figurat ca parte integrantă a jumătății de acord care ne îngrijorează, așa că aceasta este încă o complicație în ceea ce privește prelungirea acordului.”
„Nu știm ce fel de distrugere există, nu știm ce va face în continuare partea ucraineană”, a adăugat Peskov.