Rusia susţine că mercenari străini luptă în Ucraina împotriva proruşilor

Publicat: 23 05. 2014, 12:40

Rusia afirmă că societăți militare private străine operează în Ucraina, furnizând autorităților de la Kiev mercenari pentru a lupta alături de trupele guvernamentale împotriva insurgenților proruși din est.

„Nu există dovezi privind participarea societăților militare private la evenimentele din Ucraina. Potrivit informațiilor pe care le avem la dispoziţie, zeci de mercenari străini, între care americani, participă la acţiuni militare de partea autorităţilor de la Kiev”, a afirmat șeful Statului Major rus Valeri Gherasimov.

Anterior, Ministerul rus al Afacerilor Externe afirmase că printre trupele guvernamentale care luptă în oraşul Slaviansk, bastion al rebeliunii ruse, se află „străini care vorbesc engleza”.

„Pentru a zdrobi insurecţia (din estul Ucrainei), a fost format un grup de soldaţi. Ei deţin sisteme de artilerie, lansatoare de rachete multiple şi avioane de luptă”, a afirmat vineri Gherasimov, citat de Interfax.