Rușii pierd și Lyman, orașul din nordul Donețkului. Liderul separatist se plânge că Ucraina tulbură un „eveniment istoric”

Rușii pierd și Lyman, orașul din nordul Donețkului. Liderul separatist se plânge că Ucraina tulbură un eveniment istoric
Soldați ai grupului Wagner în Bakhmut, Donețk, Ucraina. Foto: Hepta - Viktor Antonyuk

Liderul administrației separatiste susținute de Rusia  din Donețk, Denis Pușilin, a declarat vineri că bastionul rusesc de la Lyman, din nordul regiunii, este „semi-încercuit” de armata ucraineană și că veștile de pe front sunt „alarmante”, transmite Reuters.

Cu o populație de aproximativ 20.000 locuitori, Lyman a fost invadată de Rusia în mai.

Surse rusești au indicat că trupele ucrainene au finalizat joi seară învăluirea trupelor rusești din zona Lyman.

Ucraina îi strică entuziasmul anexării lui Putin

Într-o postare pe Telegram, Denis Pușilin, a declarat că satele Yampil și Drobysheve, din apropiere de Lyman, „nu mai sunt complet controlate” și că „armata ucraineană încearcă din toate puterile să ne înnegrească acest eveniment istoric”, referindu-se la pregătirile lui Vladimir Putin de a anexa regiunea amintită.

Orașul Lyman a fost în centrul unor lupte intense de când Ucraina a înregistrat victorii în regiunea Harkov, aflată în apropiere, în contraofensiva fulgerătoare declanșată în luna septembrie.

Institutul pentru Studiul Războiului (ISW) a confirmat recent faptul că trupele ucrainene au finalizat încercuirea trupelor rusești din Lyman și au tăiat liniile de comunicații terestre din zona Drobysheve-Lyman.

Panică în propaganda rusă

Mai multe canale ale unor militari ruși menționează că este iminentă căderea Lymanului dacă trupele rusești nu vor fi întărite.

Acest fapt ar putea deschide culoar Ucrainei în provincia adiacentă Lugansk, zădărnicind dorința lui Putin de a cuceri întreaga regiune Donbas.

Vladimir Putin a informat Duma de Stat despre planurile Rusiei pentru anexarea regiunilor ucrainene Donețk, Lugansk, Herson și Zaporojie

Președintele Dumei de Stat, Vyaceslav Volodin, un aliat-cheie al lui Vladimir Putin, a anunțat pe canalul de Telegram al instituției că liderul Rusiei a informat parlamentul țării despre solicitările oficiale pe care le-au formulat cele patru regiuni ucrainene.

Rusia a organizat așa-zise referendumuri în patru zone ucrainene parțial-ocupate – Donețk, Lugansk, Herson și Zaporojie – și susține că alipirea la Rusia ar fi fost votată… într-un procent covârșitor.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`
Ultima oră
00:02 - Marea prigoană împotriva străinilor. Trump trimite armata la granița cu Mexicul
23:57 - Funeriu, candidat la prezidențiale, nu vrea susținerea partidelor: Un om care și-a reprezentat țara la olimpiade internaționale, cum sunt eu, nu cere sprijinul corijenților / Nu putem face din România o țară mare cu politicieni mici (VIDEO)
23:48 - Cinci bărbați din Vâlcea au fost arestați. Ei au răpit un tânăr pentru a-i fura criptomonedele, în valoare de zeci de mii de euro
23:32 - Călin Georgescu, desființat de un fost ministru al Educației: „Un simptom al faliilor din societate, precum mucii la răceală”
23:17 - Buzău: Familia copilei de 13 ani hărțuită de profesorul de matematică se teme pentru siguranța ei la școală. Bărbatul de 66 de ani revine la catedră. „Nu știu ce se va întâmpla”
22:58 - Accident mortal în Mehedinți. Un șofer s-a izbit într-un cap de pod după ce a pierdut controlul volanului
22:52 - Crin Antonescu, despre o eventuală retragere a lui Iohannis de la Cotroceni: „N-ar rezolva toată tensiunea din societate, dar ar fi un pas” (VIDEO)
22:40 - Fiica lui Crin Antonescu ocupă o poziție importantă într-o companie elvețiană. Irina face carieră în afaceri internaționale
22:25 - Mii de dolari pentru a posta pe Facebook și Instagram. Cum pot creatorii de conținut să primească banii
22:20 - Surse: Primarul din Sinaia, Vlad Oprea, ar fi fost denunţat la DNA chiar de Vladimir Ciorbă, patronul Nordis. Acuzațiile