Siria: John Kerry susține că memorandumul diplomaților americani nemulțumiți este "foarte bun"

Publicat: 21 06. 2016, 08:34
Foto: vishwagujarat.com

Secretarul de stat John Kerry este de părere că memorandumul făcut public de diplomații americani nemulțumiți de gestionarea crizei siriene de către administrația Obama, este "foarte bun".

Acesta a precizat și că se va întâlni cu acești diplomați, potrivit AFP.

În memorandumul anunțat săptămâna trecută, 51 de diplomați și-au exprimat opinia cu privire la președintele american Barack Obama care are obligația morală de a pune capăt masacrului din Siria.

Aceștia consideră că Obama trebuie să decidă bombardarea regimului sirian pentru a-l constrânge pe dictator să înceapă negocierile.

John Kerry este de acord cu documentul colegilor săi, precizând că este bun și chiar va avea o întâlnire cu aceștia.

“Secretarul de stat s-a arătat întotdeauna loial în public față de Barack Obama, în contextul în care războiul din Siria continuă după mai mult de cinci ani de masacru. John Kerry încearcă să impună un improbabil plan de pace americano-rus pentru a-i determina pe președintele sirian, Bashar Al-Assad, și pe rebeli să se așeze la masa negocierilor”, mai scrie sursa citată.