SUA: Neurochirurgul afro-american Ben Carson va participa la alegerile primare ale republicanilor, în urma cărora se va stabili un candidat la alegerile prezidențiale
Neurochirurgul afro-american Ben Carson și-a anunțat luni participarea la alegerile primare ale republicanilor, în urma cărora se va stabili candidatul Partidului Republican la alegerile prezidențiale din 2016, relatează DPA.
„Sunt Ben Carson și candidez pentru președinția Statelor Unite”, a declarat el în cadrul unui eveniment în orașul natal Detroit.
În vârstă de 63 de ani, Ben Carson, care s-a retras din activitatea de neurochirurg, este primul afro-american care se înscrie în lupta pentru alegerile primare din cadrul Partidului Republican.
El este considerat un candidat cu șanse mici de a obține nominalizarea republicanilor, însă a ieșit în evidență în 2013 după ce l-acruiticat pe Barack Obama și reforma asigurărilor de sănătate promovate de acesta.
În cursa pentru alegerile primare republicane, și-au anunțat candidatura până acum Marco Rubio, senator de Florida, Ted Cruz, senator de Texas, și Rand Paul, senator de Kentucky.