Turcia se confruntă cu cea mai mare pană de curent din ultimii 15 ani
Cea mai mare pană de electricitate din ultimii 15 ani din Turcia a afectat, marți, mai mai multe oraşe şi provincii, inclusiv capitala Ankara şi cel mai mare oraş al ţării, Istanbul, unde circulaţia metroului a fost întreruptă parţial iar centrele comerciale au căzut în beznă, relatează Reuters.
Un oficial al agenției de presă publică Anadolu a afirmat că numeroase regiuni au rămas fără curent electric la ora 10.36 (10.36 ora României) din cauza unei probleme la liniile de distribuţie. Acesta a mai adăugat și că s-a început o evaluare tehnică şi că se lucrează pentru restaurarea alimentării cu electricitate cât mai repede posibil.
Potrivit premierului turc Ahmet Davutoglu, oficialii analizează toate cauzele posibile pentru această defecţiune, inclusiv un atac terorist.
„Nu pot spune nici dacă a fost sau nu un atac terorist”, a declarat, la rândul său, ministrul Energiei, Taner Yildiz.
Pene de electricitate de o asemenea amploare sunt însă rare, aceasta fiind cea mai mare din Turcia din ultimii 15 ani