Ucraina vine cu explicații față de scandalul motoarelor de rachete balistice. Aceasta sugerează că Rusia le-a transferat către Phenian
Motoarele de tip RD-250, asamblate până în anul 2001 în Uzina Iuzhmaş, au fost vândute pe rachete Cyclone-2 şi Cyclone-3 "în beneficiul Rusiei", a explicat Iuri Radtcenko, directorul Agenţiei Spaţiale ucrainene, potrivit Mediafax.
Experţi citaţi de cotidianul The New York Times afirmă că regimul din Coreea de Nord utilizează motoare puternice de rachete achiziţionate probabil dintr-o fabrică ucraineană care are legături cu programul balistic rus.
Ucraina nu a exportat niciun tip de tehnologie balistică în Coreea de Nord, a anunţat Administraţia de la Kiev, respingând informaţiile publicate în cotidianul american The New York Times. "Ucraina nu a vândut niciodată rachete sau alt tip de tehnologie balistică în Coreea de Nord", a declarat Oleksandr Turcinov, secretarul Consiliului ucrainean pentru Securitate şi Apărare.