Un bărbat a fost reținut după ce a aruncat cu ouă spre Regele Charles al III-lea și regina consoartă Camilla (VIDEO)
Un bărbat a fost reținut, miercuri, după ce a aruncat cu ouă în direcția Regelui Charles al III-lea și a soției sale, regina consoartă Camilla, care participau la un eveniment în nordul Angliei, transmite Reuters.
Un bărbat a fost reținut după ce a aruncat cu ouă spre Regele Charles al III-lea
Imaginile transmise de televiziuni arată patru ouă aterizând lângă monarhul britanic și soția sa, care tocmai sosiseră pentru a lua parte la o ceremonie în York. Cei doi nu au părut impresionați de incident și și-au continuat acțiunea.
Polițiștii s-au îndreptat rapid spre un protestatar care striga diverse sloganuri. Alte persoane prezente în mulțime l-au apostrofat și au început să scandeze celebrul „God save the king” (Dumnezeu să îl ocrotească pe rege).
Regele Charles al III-lea, care a preluat tronul în septembrie după moartea mamei sale, Regina Elisabeta a II-a, efectuează o vizită de două zile în nordul Angliei.
În 2022 au fost aruncate ouă și spre automobilul regal al Reginei Elisabeta a II-a, cu prilejul unei vizite la Nottingham, în centrul Angliei. Protestatarii anti-britanici au aruncat cu ouă spre Charles, la acel moment prinț moștenitor, și în centrul Dublinului în 1995.