Un meniu al ultimului prânz servit pe Titanic, vândut pentru 91.000 de euro în cadrul unei licitații
Un meniu cu preparatele ce urmau a fi servite pe Titanic în seara naufragiului a fost vândut pentru 91.000 de euro, în cadrul unei licitaţii din Marea Britanie. Meniul datează din 14 aprilie 1912 şi s-a numărat printre cele câteva sute de obiecte vândute de către casa de licitaţii, înainte de aniversarea a 100 de ani de la scufundarea vasului în Oceanul Atlantic,
O colecţionară din Regatul Unit a cumpărat meniul păstrat de Ruth Dodge, una dintre pasagerele de la bordul navei, care călătorea împreună cu soţul său şi fiul său spre New York. Toţi cei trei au supravieţuit naufragiului. Meniul propune ouă Argenteuil, consommé fermier, cotlet de berbec la grătar şi ruladă de pui.
Titanicul s-a scufundat în largul Terra Nova în timpul călătoriei sale inaugurale de la Southampton la New York, după ce a lovit un iceberg în noaptea de 14 spre 15 aprilie 1912. Naufragiul s-a soldat cu peste 1.500 de morți, din cei 2.200 de pasageri.