Un parlamentar japonez a demisionat din cauza unui adulter: "Mi-am dat seama de greșeală când am văzut fața fiului meu născut la scurt timp după incident"

Publicat: 12 02. 2016, 17:03
Foto: ipcdigital.com

Un parlamentar japonez care anunțase că intenționează să își ia concediu de paternitate și-a anunțat înainte demisia din cauza unui adulter.

Înainte ca soția sa să nască, Kensuke Miyazaki a înșelat-o cu o vedetă din mediul „gravoa” (fotografii cu persoane în ținute sumare), scrie Agerpres.

Acesta și-a recunoscut relația adulteră într-o conferință de presă.

„După ce m-am întâlnit cu persoana menționată în presă prima oară în ianuarie, am primit de la ea un mesaj pe o rețea de socializare și am început să comunicăm. Mi-am dat seama de greșeală când am văzut fața fiului meu și am vorbit cu soția, spunându-i că vreau să îmi continui viața alături de ea”, s-a scuzat niponul.

De altfel, și decizia lui de a-și lua concendiu paternal a fost aspru criticată. O parte dintre japonezi au apreciat că o absență în acest context nu este justificată dacă nu există un înlocuitor al parlamentarului.