Un pasager iranian al avionului dispărut în Marea Chinei voia să ceară azil în Suedia
Unul dintre cei doi pasageri care s-au îmbarcat cu pașapoarte false pentru zborul MH370 al Malaysian Airlines ce a dispărut în mod misterios, intenționa să meargă în Suedia pentru a cere azil, a anunțat poliția suedeză citată de AFP.
Iranianul de 24 ani se numește Delavar Seyed Mohammad Reza, însă călătorea cu un pașaport italian fals pe numele lui Luigi Maraldi.
Un putător de cuvânt al poliției din Göteborg, iranianul a plecat din Kuala Lumpur și inteționa să meară la Malmö, prin Beijing, Amsterdam şi Copenhaga.
O rudă îndepărtată care îl aştepta la faţa locului a informat poliţia suedeză că tânărul se afla la bordul avionului a cărui urmă a fost pierdută sâmbătă.
Cel de al doilea pasager care călătorea cu un pașaport fals se numește Puria Nur Mohammadi, și are 19 ani. Acesta intenționa să meargă în Germania cu documente austriece.
Interpolul, care exclude ipoteza unui atac terorist, susține că cei doi nu sunt la originea accidentului.