Un român a fost executat de Mafie în Italia / Asasinii, arestați după 14 ani

Publicat: 22 01. 2025, 15:10
Sursa foto: Captură YouTube

Autoritățile itlaiene au făcut lumină asupra unei crime comise în 2010 în Barcellona Pozzo di Gotto, un oraș de pe coasta tirreniană a provinciei Messina. Paisprezece ani mai târziu, au fost efectuate două arestări la cererea carabinierilor orașului Strâmtorii: una în Messina și una în provincia Reggio.

Acuzațiile sunt omor și deținere ilegală de arme, ambele infracțiuni agravate de metode și scopuri mafiote. Victima se numea Petre Ciurar, în vârstă de douăzeci de ani, cetățean român de etnie romă, care a fost ucis „ca represalii” față de comunitatea nomadă care fusese responsabilă pentru mai multe furturi în teritoriul „controlat” de clanul mafiot San Giovanni, atribuibil oamenilor din Barcellona, potrivit ilrestodelcarlino.

Cei arestați sunt Domenico Bucolo și Santo Genovese, ambii în vârstă de 35 de ani: acesta din urmă era locuitor al provinciei. Tabloul grav circumstanțial a fost reconstituit datorită investigațiilor efectuate de carabinieri.

Dar fundamentală pentru soluționarea unui caz care a rămas fără vinovat timp de 14 ani a fost contribuția unui colaborator al justiției care a fost cândva afiliat familiei mafiote Barcellona. Ciurar, victima, a fost ucis cu trei împușcături în seara zilei de 5 decembrie 2010, în timp ce se întorcea la baraca lui – împărțită cu partenerul și fiul său – lângă gara Pozzo di Gotto. Două gloanțe l-au lovit în cap, unul în braț. Se afla de câteva zile în orașul Messina, vânzând brichete la semafoare.

Dar polițiștii i-au găsit în buzunar o mie de euro, sumă care a făcut obiectul cercetărilor. Cu câteva nopți mai devreme fusese „avertizat”: un bărbat înarmat cu o pușcă a deschis focul lângă baracă, apoi a fugit cu o motocicletă împreună cu un complice.