CORONAVIRUS | Videoclipuri cu președintele Braziliei, șterse de pe Facebook și Instagram
Facebook și Instagram au șters conținutul și videoclipurile în care președintele Braziliei, Jair Bolsonaro, se referă la pandemia de coronavirus, pe motiv că „dezinformează”.
Compania condusă de Mark Zuckerberg a precizat, întru-un comunicat, că îndepărtează conținutul deoarece ”încalcă modelele comunitare, care nu permit dezinformarea care ar putea produce vătămări oamenilor”.
Astfel, compania a șters unul dintre videoclipurile șefului statului. În filmare Bolsonaro încălca o măsură impusa în combaterea pandemiei de coronavirus, respectiv acesta putea fi văzut apropiindu-se de oameni într-un tur al diferitelor cartiere din orașul Brasilia. Mai mult, președintele le-a spus celor care l-au însoțit că pot „sparge carantina”, scrie radiomitre.cienradios.com.
Totodată, șeful statului le-a sugerat locuitorilor din Brazilia să continue activitățile zilnice. Acesta le-a cerut brazilienilor „să se întoarcă la normal”, cu o orientare care să fie „parțială”, să existe o limitată la vârstnici și bolnavi.
Reamitim că, Twitter a eliminat duminică două postări ale președintelui brazilian Jair Bolsonaro, în care a pus sub semnul întrebării măsurile de carantină decise în contextul coronavirusului, pe motiv că încălcau regulile rețelei de socializare.
Compania a declarat într-o declarație că și-a extins recent regulile globale privind gestionarea conținutului care contrazic informațiile de sănătate publică din surse oficiale și ar putea pune oamenii în pericol de a transmite COVID-19.
Noul coronavirus a apărut, la sfârșitului anului 2019, în China. În câteva luni virusul s-a extins pe întreg mapamondul, Organizația Mondială a Sănătății (OMS) ridicând izbuncnirea de coronavirus la nivelul pandemie.
În prezent, la nivel global, sunt peste 788.000 de cazuri, dintre care 166.000 sunt recuperate. Cu toate acestea, numărul deceselor a depășit de 37.800 de oameni.
România a trecut în Scenariul 4 luni, după ce 2.109 cetățeni au fost infectați cu virusul COVID-19, iar 68 de persoane și-au pierdut viața. Dintre cei depistați cu noul coronavirus, 593 de cazuri sunt din județul Suceava, fapt ce dus la intrarea în carantina a municipiului Suceava, dar și a 8 comune limitrofe.