Facebook, dată în judecată de o companie care susține că deține brevetul pentru butonul de ”Like”

Publicat: 11 02. 2013, 17:08

Cunoscuta rețea de socializare Facebook este dată în judecată de către o altă companie, care susține că deține brevetul pentru butonul de ”Like” cât și pentru alte caracteristici folosite pe site.

Compania Rembrandt Social Media îl reprezintă pe programatorul olandez decedat Joannes Jozef Everardus van Meer, ale cărui patente se presupune că le folosește Facebook, scrie BBC News.

Reprezentanții Rembrandt Social Media susțin că succesul Facebook s-a datorat parțial unor funcționalități care au fost brevetate de programatorul olandez, fără să aibă permisiunea acestuia.

Facebook n-a vrut să comenteze pe marginea procesului în care este implicată. 

Compania Rembrandt Social Media deține brevetelor pentru tehnologiilor pe care olandezul van Der Meer le-a folosit pentru a crea o rețea de socializare numită Surfbook. Aceste brevete au fost obținute de olandez în 1998, cu cinci ani înainte de lansarea Facebook.