Alexandru Rafila, acuzații grave la adresa premierului Cîțu: „A ridicat restricțiile și a încurajat transmiterea. În timp va trebui să existe o răspundere, cel puțin morală”

Publicat: 09 10. 2021, 17:36

Alexandru Rafila a declarat sâmbătă în emisiunea moderată de Laura Chiriac că premierul Florin Cîțu și Guvernul său sunt responsabili pentru situația epidemiologică gravă din prezent. Acesta nu a luat măsurile necesare din timp, mai mult a relaxat și încurajat transmiterea bolii în mod iresponsabil:

“Prim-ministrul trebuia să solicite informări, să știe exact ce se întâmplă pentru că principala problemă a României nu era congresul PNL.

Principala prolemă a României în acel moment era cum suntem pregătiți pentru un eventual val patru care era discutat, unele dintre țările UE au fost deja afectate mai devreme, era evident că era mai puțin de 30% din populație vaccinată și ambele ținte au fost ratate, atât cea din iulie, cât șic ea din august, domnul Cîțu și le-a fixat.

Răspunsul a fost că au fost ridicate retricțiile și au încurajat transmiterea, asta mi se pare incredibil cum prim-ministrul au încurajat transmiterea. În timp trebuie să existe o răspundere, cel puțin de natură morală, dacă nu de alt tip. Acești oameni au provocat acest dezastru din momentul de față”, a declarat Alexandru Rafila.