Amânare în procesul președintelui CJ Harghita. DNA Târgu Mureș susține că județul a fost prejudiciat cu aproape 5 milioane de lei, în speța în care este implicat Borboly Csaba

Publicat: 06 08. 2019, 17:12
foto: Facebook

Procesul în care Borboly Csaba, președintele Consiliului Județean Harghita, este judecat pentru abuz în serviciu, la Tribunalul Harghita, a fost amânat marți din cauza că au lipsit avocatul și interpretul de care avea nevoie unul dintre inculpați, potrivit Agerpres.

Judecătorul cauzei a anunţat că atât avocatul din oficiu al unuia dintre inculpaţi, care a lipsit şi care nu şi-a asigurat substituirea, cât şi interpretul care a fost înştiinţat şi nu a venit la şedinţa de judecată, au fost amendaţi cu câte 500 de lei.

Borboly Csaba și primii doi martori în proces trebuiau să fie audiați la termenul de marți, dar acest lucru nu a mai fost posibil. Audierile vor avea loc în data de 5 septembrie, termenul la care a fost amânat procesul.

DNA Târgu Mureș a anunțat că președintele CJ Harghita a fost trimis în judecată, alături de alte 12 persoane, pentru abuz în serviciu contra intereselor publice în formă continuată şi calificată – câte trei acte materiale, instigare la abuz în serviciu contra intereselor publice în formă continuată şi calificată – trei acte materiale, două infracţiuni de fals intelectual şi denunţare calomnioasă.

Prejudiciul total produs județului Harghita ca urmare a activităților inculpaților, desfășurate în anii 2010 și 2011, explică aceeași sursă, este de 4.883.855,96 lei (echivalentul a 1.138.428 euro la cursul de la acea dată).

Trei dintre inculpaţi şi-au recunoscut vina şi au fost condamnaţi, iar în cazul celorlalţi zece, procesul continuă.