Anders Behring Breivik intenționa să ucidă tot Guvernul norvegian, inclusiv pe premier

Publicat: 19 04. 2012, 17:14

Autorul masacrului din Norvegia de anul trecut, Anders Behring Breivik, intenționa să ucidă tot Guvernul norvegian amplasând o bombă de aproximativ o tonă în cartierul ministerial, potrivit unor informații făcute publice joi.

Obiectivul primar era acela de a ucide tot Guvernul norvegian, inclusiv pe premier”, a declarat Breivik joi, în cea de-a patra zi a procesului său.

Totodată, extremistul norvegian a dezvăluit că încerca să execute responsabilii mişcării laburiste, apoi să tragă cu arma pentru a forţa participanţii la tabăra de vară să se arunce în apă şi să se înece.

Potrivit poliţiei, 569 de persoane se aflau în ziua respectivă pe insulă, la aproximativ 40 de kilometri nord-vest de Oslo. Breivik a ucis 69, în principal adolescenţi, chiar după ce a explodat bomba din apropierea sediului Guvernului, provocând alte opt victime.

Utoya era ţinta politică cea mai atractivă la momentul respectiv. Îmi asum Utoya. Îmi asum ce am făcut. Aş face acelaşi lucru din nou. Nu sunt un ucigaş de copii. Apreciez că toţi militanţii politici care aleg să lupte pentru multiculturalism şi au mandat în astfel de organizaţii sunt ţinte legitime”, a declarat Breivik.

Potrivit Poliţiei norvegiene, 569 de persoane se aflau în ziua respectivă pe insulă, la aproximativ 40 de kilometri nord-vest de Oslo.

Extremistul norvegian a ucis 69 de persoane, în principal adolescenţi, chiar după ce a explodat bomba din apropierea sediului Guvernului, provocând alte opt victime.