„Azi e o zi de doliu pentru statul de drept” – Iohannis, după ce Guvernul Grindeanu-Dragnea adoptase OUG13. Ce s-a ales de promisiunea sa de „a face din România o țară eliberată de corupție”: PSD, PNL și UDMR au legalizat abuzul în serviciu până în 250.000 de lei

Publicat: 29 03. 2023, 16:42
Foto: InquamPhotos / Octav Ganea

Senatul a votat, miercuri, un amendament care practic legalizează abuzul în serviciu (furtul) cu prejudiciu până în 250.000 de lei. Singurul partid care a votat împotrivă a fost USR. Aleșii AUR s-au abținut. Restul senatorilor au votat pentru amendament.

Acesta aduce aminte de Ordonanța de Urgență 13, din 2017, care a scos sute de mii de români în stradă. Ea stabilea un prag de 200.000 de lei. La vremea respectivă, PNL-iștii condamnau atacurile PSD la justiție și lupta anticorupție. Acum sunt cu toții în aceeași barcă.

Cât despre președintele Klaus Iohannis, dacă acum câțiva ani critica PEE – SEE – DEE – ul, între timp a avut grijă să-l aducă la Putere. Iar dacă la vremea OUG 13 condamna atacurile la justiție și chiar ieșea în stradă cu românii, acum spune că România e „un cap de pod al democrației” și că „vom continua să lucrăm și să protejăm ceea ce am realizat”.

În Piața Victoriei, în fața Guvernului, s-a anunțat un protest pentru ora 18.00.

Senatul legalizează abuzul în serviciu până în 250.000 de lei. Cum au votat partidele

Amendamentul Puterii, votat azi de Senat, prevede că prejudiciul provocat cu intenție de un funcționar public trebuie să fie mai mare de 250.000 de lei pentru a considera fapta o infracțiune.
Acesta a trecut cu 78 de voturi „pentru”, 25 „împotrivă” și 10 abțineri. Au votat „pentru” PNL, PSD și UDMR, în vreme ce aleșii AUR s-au abținut. Singurul partid care a votat „împotrivă” a fost USR.

Pragul de 250.000 de lei este similar celui din OUG 13, din perioada tandemului Dragnea -Grindeanu, – 200.000 de lei. Ordonanța a provocat atunci cele mai ample proteste din istoria României.

Proiectul votat azi în Senat va merge la Camera Deputaților, care are rol decizional.

Ce a transmis Iohannis în ziua în care PSD, PNL și UDMR au mai dat o lovitură Justiției

Chiar azi, președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj în cadrul Summitului pentru Democrație, găzduit de SUA.

„Democrațiile trebuie să rămână unite în apărarea valorilor și viziunii lor comune asupra lumii. (…)
România a crescut, în ultimele trei decenii, fiind în prezent un cap de pod al democrației în regiunea noastră și nu numai. Vom continua să lucrăm și să protejăm ceea ce am realizat. (…)

Împreună cu democrațiile din întreaga lume, trebuie să sprijinim acum lupta tuturor celor care se străduiesc din răsputeri pentru un viitor democratic, care să le permită să facă propriile alegeri”, a transmis Iohannis.

Deocamdată, însă, nicio reacție la amendamentul toxic votat inclusiv de PNL în Senat.

În 2017, la OUG 13, Iohannis condamna PSD-ul, pe care între timp l-a adus la putere invocând nevoia de stabilitate, și atacurile acestui partid la democrație, justiție și lupta anticorupție. Iohannis chiar a mers la unul dintre masivele proteste desfășurate în Piața Victoriei.

De precizat că, la adoptarea OUG 13, șeful Guvernului era chiar Sorin Grindeanu (PSD), actualul ministru al Transporturilor și vicepremier al României. Iar la una dintre ședințele de guvern de dinaintea adoptării Ordonanței, Grindeanu chiar s-a trezit cu Iohannis la Palatul Victoria. Președintele venise tocmai ca să împiedice adoptarea acestui act (celebrul discurs „sunt doi elefanți în încăpere…”).

Până la urmă, Guvernul Grindeanu, cu Florin „Altă Întrebare” Iordache (PSD) la Justiție, avea să adopte controversatul pachet de modificare a Codurilor Penale, care includea și pragul la abuz în serviciu.

„… astăzi este o zi de doliu pentru statul de drept. Stat de drept care a primit o lovitură puternică de la adversarii justiției, dreptății și luptei împotriva corupției”, transmitea Iohannis, pe Facebook, în noaptea adoptării OUG 13.

„De astăzi, misiunea mea este să restabilesc statul de drept. Voi face tot ce îmi stă în putință pentru a face din România o țară eliberată de corupție! Mă voi bate până în ultima zi a mandatului meu pentru acest lucru!”, mai spunea președintele la vremea respectivă.