Ciolacu: „Asigur profesorii că ne vom ține de cuvânt în ce privește salariile. Trebuie să introducem și criterii de performanță” / Discuții la Ministerul Educației despre siguranța în școli și consumul de droguri (VIDEO)

Ciolacu: „Asigur profesorii că ne vom ține de cuvânt în ce privește salariile. Trebuie să introducem și criterii de performanță” / Discuții la Ministerul Educației despre siguranța în școli și consumul de droguri (VIDEO)
Sursa Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Premierul Marcel Ciolacu (PSD) a avut, marți, discuții cu echipa de la Ministerul Educației, inclusiv cu ministrul Ligia Deca. La final, acesta a dat asigurări că guvernanții se vor ține de cuvânt în ce privește creșterile salariale promise angajaților din învățământ. Pe de altă parte, a vorbit și despre criterii de performanță ce trebuie introduse.

Ciolacu, despre reforma în Educație

„Trebuie să începem să vorbim din nou despre Legile Educației. Tot ce ne-am asumat cu dvs, ministrul Educației, împreună cu fostul premier Ciucă, vom respecta tot angajamentul făcut față de dascăli.

Așteptăm de la specialiști, de la Minister, să venim cu criteriile de performanță pentru a introduce, pe lângă salarizarea corectă pe care o soliciă dască, și criterii și să implementăm reforma în sistemul de Educației.
Am discutat astăzi cu întreaga echipp a dvs, o echipă cu multe doamne, ceea ce m-a bucurat mult.

Am vorbit și despre dezvoltarea infrastructurii școlare, că suntem într-un maraton prin PNRR. Facem o greșeală în continuare vorbind prea mult despre banii din PNRR și mai puțin despre reformele din PNRR. E nevoie de un echilibru. Dacă nu implementăm reformele (…), peste 3 – 4 ani vom fi tot în același loc”, a declarat Ciolacu, la Ministerul Educației, într-o conferință comună cu Ligia Deca.

Discuții au fost la minister și despre învățământul dual: „Dna ministru a terminat selecția, cred că e în procedura de contestații cu cele 29 de centre. Nu există finanțare pentru toate cele 29 centre, care au peste 80%, mi se pare, punctaj, deci unul foarte mare. Indiferent că vom reuși prin modificarea PNRR să prindem din alte capitole, consider că nu e un efort pentru bugetul de stat să venim cu diferența ca toate centrele să fie dezvoltate pe teritoriul României. (…) Odată cu dezvoltarea infrastructurii școlare vom intra într-o etapă de echilibrare de dezvoltare a regiunilor României. Trebuia făcut de mult acest lucru, dar nu e foarte târziu”.

Ciolacu, discuții la Ministerul Educației despre siguranța în școli

„Am vorbit și despre siguranța în școli. Ar trebui împreună cu Ministerul de Interne, mai ales acum că e vacanță, să profităm de această perioadă și să acoperim cât mai bine violența în școli și să nu intervenim doar când se întâmplă ceva. Partea de prevenție e mai importantă.

Să nu ne ascundem, nu avem violențe foarte mari (…), nu avem încă un flagel, dar încep să crească cotele în ce privește consumul de droguri în școli. Nu trebuie să ascundem acest lucru, trebuie să vorbim, psihologii să fie în școli și să ajute copiii care au căzut în această tentație. Ei trebuie ajutați să depășească, nu sunt o paria a societății dimpotrivă, dezvoltarea aduce și astfel de lucruri. Statul român are obligația de a interveni și de a face tot efortul.

O să avem o discuție și cu dl ministru de Interne și când începe noul an școlar să avem un program coerent în ce privește coerent în ce privește consumul de droguri în școli, mai ales în zonele urbane aglomerate”, a mai spus premierul Marcel Ciolacu.