Cristian Bușoi, după ce Guvernul a anunțat programe de screening privind cancerul şi hepatita, în valoare de peste 100 de milioane de euro: ”Grija față de pacient a ieșit din zona declarațiilor de intenție”
Europarlamentarul PNL Cristian Bușoi scrie, într-o postare pe Facebook, că ”grija față de pacient a ieșit din zona declarațiilor de intenție”, în condițiile în care au fost accesați de la Uniunea Europeană 118 milioane de euro, bani cu care peste 1 milion de români vor fi testați pentru cancerul de sân, cel de col uterin și colorectal, și pentru hepatita B și C.
”Mă bucur să constat că grija față de pacient a ieșit din zona declarațiilor de intenție și felicit Guvernul liberal și pe colegii mei Victor Costache, ministrul Sănătății, și Marcel Boloș, ministrul Fondurilor Europene, care au înțeles că prevenția salvează vieți.
Suma de 100 de milioane de euro din fonduri europene pentru care Guvernul liberal a reușit să accelereze absorbția va ajuta cel puțin 1 milion de români, asigurați și neasigurați, să beneficieze de analize medicale și screening pentru depistarea precoce a cancerului de sân, cancerului de col uterin, cancerului colorectal și a hepatitelor virale B și C. Depistate la timp, aceste boli pot fi tratate și chiar vindecate, datorită tratamentelor de ultimă generație, disponibile și în România.
Acțiunile Guvernului liberal sunt cu atât mai importante cu cât România și-a asumat misiunea Organizației Mondiale a Sănătății de eradicare a Hepatitei C până în anul 2030, iar, la nivel european, descoperirea de noi tratamente împotriva cancerului și eradicarea cancerului pediatric până în 2040 reprezintă o prioritate absolută atât pentru Comisie, cât și pentru Parlamentul European”, a scris europarlamentarul pe Facebook.
Cristian Bușoi amintește că România ocupă, astăzi, printre ultimele locuri în Europa la mortalitatea evitabilă, situație pe care o pune pe seama „politicilor dezastruoase ale PSD din ultimii ani”.
”Din păcate, din cauza politicilor dezastruoase ale PSD din ultimii ani de guvernare, România ocupă, astăzi, printre ultimele locuri în Europa la mortalitatea evitabilă, cu un număr de 208 decese, care ar fi putut fi împiedicate, la 100.000 de locuitor. Statisticile arată că aproximativ 4.000 de români și-au pierdut viața, anual, răpuși de afecțiuni care ar fi putut fi prevenite inclusiv prin programe de screening.
Am spus întotdeauna, este obligatoriu să investim în prevenție și îi asigur pe colegii mei că îmi voi folosi toată energia și influența în Parlamentul European pentru creșterea finanțării programelor de diagnostic timpuriu și prevenire a bolilor grave, care ne ajută să fim mai puternici în lupta cu: cancerul, SIDA, insuficiența cardiacă, diabetul sau hepatitele virale”, a mai scris Cristian Bușoi pe Facebook.
Cristian Bușoi, după ce Guvernul a anunțat programe de screening privind cancerul şi hepatita, în valoare de peste 100 de milioane de euro: ”Grija față de pacient a ieșit din zona declarațiilor de intenție”