Dragnea pierde Iașiul! Mihai Chirica, exclus din PSD după ce l-a criticat pe Daddy! PRIMA REACȚIE a primarului

Publicat: 09 02. 2018, 15:39

Declarațiile împotriva liderului PSD l-au costat scump!

Majoritatea membrilor Biroului Permanent Județean Iași au votat, vineri, excluderea din PSD a primarului Mihai Chirica.

Din cei 23 de membri ai BPJ Iași, 18 au votat pentru excluderea lui Chirica, informează B1 TV.

Excluși din rândul social-demecraților au fost și viceprimarul Gabriel Harabagiu și fostul deputat Sorin Iacoban.

Decizia a fost luată după trei ore de discuții.

Săptămâna viitoare, Comitetul Executiv Județean va lua doar act de decizia Biroului Permanent Județean Iași.

Prin această decizie a ratat o parte din PSD posibilitatea de a avea în portofoliu primăria Iași, ca primărie a PSD. Ceea ce s-a întâmplat astăzi a fost doar o furtună într-un pahar cu apă. Eu le-am explicat celor din conducerea județeană a PSD că o decizie de excludere poate fi luată doar de organizația municipală, organizație care și-a exprimat susținerea pentru mine și le mulțumesc încă o dată pentru acest lucru.

Este evident o comandă politică venită de la București, din partea lui Liviu Dragnea. Nu numai că contest această comandă politică și vreau să aflu de ce se încalcă statutul PSD, de se comit astfel de abuzuri.

Nu putem vorbi despre democrație în interiorul PSD și acest lucru s-a transmis în organizațiile județene. Nu în toate organizațiile, pentru că mai sunt și organizații verticale. Cu siguranță nu putem să vorbim despre democrație în interiorul PSD, pentru că există un grup de oameni care nu fac altceva decât să-i facă pe plac domnului Dragnea”, a declarat Mihai Chirica, la Realitatea TV.