Elena Lasconi, întrebată la dezbaterea electorală organizată de Micutzu, dacă va fi de acord cu noi taxe și impozite pentru a reduce deficitul bugetar: „Vă garantez pentru guvernul de dreapta că acest lucru nu se va întâmpla” (VIDEO)

Elena Lasconi, întrebată la dezbaterea electorală organizată de Micutzu, dacă va fi de acord cu noi taxe și impozite pentru a reduce deficitul bugetar: Vă garantez pentru guvernul de dreapta că acest lucru nu se va întâmpla” (VIDEO)
Elena Lasconi, președinta USR. Sursa foto: USR

Elena Lasconi, președinta USR și candidata partidului la alegerile prezidențiale, a participat, joi, la dezbaterea electorală organizată de comediantul Cosmin „Micutzu” Nedelcu, în podcastul său de pe YouTube.

La invitația lui „Micutzu” au acceptat să vină la dezbatere doar Elena Lasconi și George Simion.

„Este foarte important să tăiem cheltuielile inutile ale statului”

Una dintre întrebările adresate Elenei Lasconi, din public, a fost dacă va fi de acord cu noi taxe și impozite pentru a reduce deficitul bugetar.

Candidata USR la prezidențiale a precizat că este esențial să avem un guvern de dreapta. De asemenea, Lasconi a subliniat faptul că este foarte important să tăiem cheltuielile inutile ale statului.

“E esențial să avem un guvern de dreapta. Vă garantez pentru guvernul de dreapta că acest lucru nu se va întâmpla. Știu că deja propunerile pe care le-a trimis România la Comisia Europeană pentru reducerea deficitului se referă doar la creșteri de taxe, în special la creșterea taxe de TVA și la cota progresivă și propunerea noastră e să tăiem taxele, și când am zis asta, m-am gândit la taxele pe muncă pentru că suntem pe primul loc la sărăcie în muncă în UE. Este foarte important să tăiem cheltuielile inutile ale statului.

Nu vedem cum sunt cheltuiți banii, nici de la CNAS, ANAF-ul are de recuperat câteva miliarde bune din TVA și nu o face și mă gândesc că poate intenționat nu o face și că există u motiv foarte bine întemeiat să nu-și dorească să fie digitalizați pentru că, de regulă, atunci când începe să fie digitalizată o instituție a statului, softul găsește anomalii și în spatele fiecărei anomalii găsești un politician sau mai mulți. Cred că sunt singurul candidat credibil, care ar putea să dea această linie de tăiere pe bune a cheltuielilor inutile ale statului, restul nu pot să fie credibili pentru că trebuie să crească taxele, pentru că aceste instituții ale statului.

(…) Pe de altă parte, orice se poate negocia la Comisia Europeană. Eu nu înțeleg de ce ne blocăm într-un proiect. Orice se poate negocia! ”, a răspuns Elena Lasconi.