Iohannis, SFIDAT din nou de Dăncilă: ”Și eu ce fac acum” / ”Nu m-ați întrebat înainte, domnule președinte” (STENOGRAMĂ)

Publicat: 25 04. 2018, 17:30

Klaus Iohannis este din nou sfidat de Viorica Dăncilă, după episodul de la „Simfonia lalelelor”, când premierul nu i-a răspuns la telefon. De această dată, președintele ar fi sunat-o pe Dăncilă să o cheme la discuția de mediere a conflictului cu BNR, care a avut loc miercuri la Cotroceni.

Așa cum bine se știe, Viorica Dăncilă a plecat astăzi în Israel, după scandalul izbucnit ca urmare a memorandumului de mutare a Ambasadei României de la Tel Aviv la Ierusalim.

“Și eu ce fac acum?”, ar fi întrebat-o Iohannis pe Dancilă, potrivit unor stenograme prezentate de Antena 3.

“Nu m-ați întrebat înainte, domnule președinte”, i-ar fi răspuns Dăncilă.

Premierul i-a transmis șefului statului că nu va delega pe altcineva în locul său, urmând să ajungă chiar ea la discuții vineri.

Independența BNR este esențială în ceea ce privește deciziile de politică monetară, a transmis președintele Klaus Iohannis, după întâlnirea de la Cotroceni cu guvernatorul Mugur Isărescu și prim-viceguverantorul Florin Georgescu. (Detalii AICI)