Liviu Pop, prima reacție din PSD după anunțul președintelui: ”Klaus Iohannis încearcă o campanie electorală, la limita Constituției. Nu mi-e clar dacă își dorește referendum”

Publicat: 01 04. 2019, 15:36
Foto: facebook.com/Pop.Liviu.Marian

Senatorul PSD Liviu Pop a declarat că președintele „Klaus Iohannis încearcă o campanie electorală, la limita Constituție”, în contextul în care șeful statului a anunțat că va adresa Parlamentului o nouă consultare, pentru a fi lărgită aria de cuprindere a referendumului ce va avea loc pe 26 mai, potrivit digi24.ro.

„Eu cred că preşedintele Iohannis și-a dat seama că, dacă nu face această reconsultare cu Parlamentul, riscă să nu se poată face referendum, nici măcar pe justiție. Legea pentru organizarea referendumului cere imperativ ca Parlamentul, în 20 de zile, să se pronunțe pe intenția preşedintelui de a declanșa acest referendum, lucru pe care l-am făcut acum 2 ani. În mai puțin de 20 de zile, Parlamentul a dat aviz favorabil. Si preşedintele, în 20 de zile, trebuia să facă acest referendum. (…) Din perspectiva aceasta, e un gest pe care preşedintele încearcă să și-l explice sie însuşi. Stai doi ani să cauți o întrebare și îți dai seama că mai vrei și altceva în referendum. Eu cred că vrea altceva”, a declarat Liviu Pop.

Totodată, demnitarul social-democrat a precizat că nu îi este clar dacă președintele Iohannis își dorește cu adevărat referendum sau nu.

„Dacă voia asta, ar fi făcut-o acum 2 ani, 3 ani, când Cioloș, într-o noapte ca hoții, a dat ordonanță de urgență de modificare a Codului Penal. 2 ani să stai să faci o întrebare și mai aștepți o reconsultare, ca să mai treacă 2 ani. Pentru mine e foarte simplu: campanie electorală, dar încearcă să o facă la limita Constituției. De ce nu a făcut asta în 2017, când parlamentul a votat.
Nu mi-e clar că domnul Ioahnnis își dorește referendum. Astept cu deosebit interes întrebarea. Îl rog pe domnul Ioahnnis să se gândească cum cheamă alegătorii la vot, pentru că în România se interpretează chemarea la vot. Fiecare cetățean va decide ce face, nu că e pesedist, penelist sau apolitic”, spune Liviu Pop.

Așadar, reacția senatorului PSD vine după ce președintele Klaus Iohannis a anunțat că va adresa Parlamentului o nouă consultare, pentru a fi lărgită aria de cuprindere a referendumului ce va avea loc pe 26 mai. Șeful statului a criticat PSD deoarece guvernează prin Ordonanțe de Urgență adoptate netransparent și a avertizat Guvernul să nu mai adopte nicio OUG pe Justiție până când poporul nu se va fi pronunțat în cadrul referendumului. (Detalii AICI)