Ludovic Orban, despre criticile din PNL legate de plângerea penală: Fake news!

Publicat: 24 05. 2018, 22:55

Liderul PNL, Ludovic Orban, a vorbit, joi seară, despre declaraţiile unor lideri liberali din teritoriu care nu ar fi fost de acord cu demersul său de a depune plângere penală împotriva premierului Viorica Dăncilă.
Orban susţine că nu există nicio problemă în PNL şi a calificat ca fiind „false” ştirile care au apărut referitoare la contestarea acestui demers.

„În toată ţara, în fiecare filială judeţeană se organizează evenimente de aniversare a 143 de ani de la înfiinţarea PNL. Foarte mulţi preşedinţi de filiale sunt prezenţi acolo. Eu n-am nicio informaţie (despre existenţa unor moţiuni în partid – n.r.), dar trebuie să recunosc că apar pe foarte multe site-uri tot felul de informaţii pe care nu pot să le calific decât ca informaţii cu caracter de ştiri false, de fake news (…), care nu au la bază absolut niciun fel de temei. (…) Am vorbit cu dl. Hava (n.r. – Mircea Hava, liderul PNL Alba) şi mâine îmi petrec ziua de naştere în Organizaţia judeţeană Alba, unde am fost invitat de dl. Hava, cu care am comunicat şi care nu mi-a spus nimic. În ceea ce priveşte conducerea PNL, a existat o susţinere clară şi o solidarizare cu demersul meu, ca atare, subiectul este închis”, a declarat Orban, la sediul central al PNL, potrivit Agerpres.

Preşedintele liberalilor mai consideră că este firesc să mai existe şi „voci singulare care au alte puncte de vedere decât cele pe care le are preşedintele sau conducerea PNL”.
„Dar PNL este mai puternic decât oricând. Vocile PNL de regulă nu cântă pe o singură voce, ci pe mai multe voci”, a spus Orban.

El a calificat ca fiind o „bazaconie” şi informaţia conform căreia s-ar strânge semnături pentru organizarea unui congres.
„Nu am avut niciodată vreo emoţie la niciun congres al PNL. Dar de ce să vorbim despre un congres astăzi, când nicio filială judeţeană nu a exprimat oficial un punct de vedere critic la adresa leadershipului partidului? Suntem la niciun an de la un congres la care votul delegaţilor a fost zdrobitor pentru susţinerea mea, când PNL a ajuns la un scor de 30%. (…) Nu numai că nu există nemulţumiri în partid, nicio o problemă legată de leadershipul partidului, dimpotrivă, partidul este într-o stare de mobilizare, este în plină campanie pentru respingerea iniţiativei de desfiinţare a Pilonului II de pensii, într-o stare de mobilizare în lupta împotriva PSD-ului şi am obţinut foarte multe succese”, a arătat liderul PNL.

„Nu eu am cerut un vot, eu am supus la vot. Nu eu am cerut votul, ci eu am supus la vot la cererea mai multor colegi, iar votul a fost foarte clar. Toată această campanie de ştiri false, fake news, este opera unei propagande care este pusă la punct de PSD şi de alţi adversari politici, care nu are la bază niciun fel de sămânţă de adevăr. (…) Mi se pare că cineva doreşte cu tot dinadinsul să inventeze un subiect care nu există”, a punctat Ludovic Orban.

Biroul Executiv al PNL a decis marţi, cu 23 de voturi „pentru”, trei „împotrivă” şi trei abţineri, să susţină demersul lui Ludovic Orban privind plângerea penală împotriva premierului Dăncilă.