Mihai Răzvan Ungureanu: Avocatul Poporului să sesizeze CCR cu privire la modificarea Legii CNA. Voiculescu vrea totalitarism

Publicat: 28 11. 2012, 15:47

Copreşedintele ARD Mihai Răzvan Ungureanu a comentat miercuri, modificarea Legii Audiovizualului de către Guvern prin Ordonanță de Urgență, apreciind că atribuțiile Consiliului au fost schimbate pentru că deranja foarte mult.

„E clar că CNA-ul deranjează foarte mult. Indiferent de compoziția politică, neobrăzarea CAN-ului de a sancționa posturile de televiziune care își permit să atace la persoană oameni politici, este drastic lovită de ordonanța adoptată de Guvern. Domnii de la USL au cerut ca CNA-ul sa fie depolitizat, dar mai nou deciziile CNA-ului să nu mai valorize nimic, ele neputând deveni reale decât în condițiile în care există o hotărâre judecătorească definitivă asupra decziei.În condițiile acestea, CNA-ul este anulat ca instituție”, a spus Ungureanu.

Acesta a lansat un apel către Avocatul Poporului, căruia îi cere să sesizeze Curtea Constituțională în acest caz.

„Cerem Avocatului Poporului să se sesizeze măcar acum și să adreseze CCR spre contestarea aceste OUG, care are adresant: de unde vine ideea a adresantului? Dintr-un singur punct. Odonanța face referire la cota de piață media. Cota era limitată la 30 de procente, puteai să cumperi câte frecvențe voiai, dar nu mai mult de aproape de o treime din piața media. Limita a fost abrogată, trusturile au drept să cucerească cât vor din piața media. Este vorba de trustul lui Dan Voiculescu. Ajungem la CNA anulat, legislația desființată, înapoi în 1989, cu o televiziune totalitară. Această ordonanță distruge și bruma de iîncredere care a mai rămas în media”, a mai spus Mihai Răzvan Ungureanu.

Fostul premier a vorbit și despre intenția guvernului de a modifica atribuțiile SRI, criticând indiferența premierului Victor Ponta.

„Corupția nu este o problemă de securitate națională, în opinia Monei Pivniceru. Aștept ca Ponta să adopte un punct ferm al guvernului asupra acestei intenții de modificare a legii siguranței naționale. Poate vor înțelege că nu te poți juca la nesfârșit cu instituțiile statului. Aștept un punct de vedere și din partea SRI”, a mai spus Ungureanu.

Vezi AICI mai multe detalii despre modificarea Legii Audiovizualului.

Ungureanu: Dan Voiculescu vrea să ocupe toată piața media

http://static1.mediadirect.ro/mediaplayer/manager/preloader.swf

Embed: