Moise Guran: UNPR, un partid ce va prinde greutate pe stânga, încercând să scape de balastul comunistoid al PSD
Zilele acestea umblă prin țară un zvon conform căruia cariera lui Ponta la Palatul Victoria ar depinde de vicepremierul Gabriel Oprea.
Se prevede “abandonarea bărcii PSD de către gruparea Ponta-Ghiță, pentru o trecere cu arme și bagaje la UNPR, un partid ce va prinde astfel greutate pe stânga, încercând să scape de balastul comunistoid al actualului partid de guvernare”, consideră Moise Guran.
Jurnalistul scrie, într-un articol publicat pe biziday.ro, că va fi greu, dacă nu imposibil, pentru partidul generalului Oprea să câștige alegerile din 2016.
“Chiar dacă actuala vâjâiala lupească a haitei din Parlament, care încearcă să dea cu orice preț și pe ultima sută de metri o lovitură mortală luptei anticorupție, poate reduce PSD la un partid de 10-15 procente, fără un transfer de structuri și baroni, UNPR-ul lui Gabriel Oprea nu va putea cuceri din nou guvernarea în 2016. Probabil acesta era și planul dar ieșirea din decor a lui Victor Ponta (nu la operația din Turcia mă refer ci la o deja previzibilă schimbare a guvernului) crează exact oportunitatea colapsului pentru acest nou personaj central”, scrie realizatorul tv.
Ascensiunea ministrului Gabriel Oprea este tot mai evidentă. Pe fondul scandalului Ponta-DNA, dar și al opoziției incapabile să preia guvernarea, liderul UNPR progresează, “se auto-prefigurează ca începutul de după sfârșit”.