Nicușor Dan: „Continuă discuțiile cu liderii partidelor pe măsurile fiscale. Nu e un blocaj”. Ce a spus președintele despre desemnarea noului premier (VIDEO)
Președintele Nicușor Dan a declarat, marți, că discuțiile cu liderii PSD, PNL, USR și UDMR pe măsurile fiscale de reducere a deficitului bugetar continuă azi și mâine. Acesta a punctat că din activitatea grupului tehnic au reieșit 60-80 de măsuri posibile.
Nicușor Dan: Continuă discuțiile pe tema măsurilor fiscale
„Ieri a fost o discuție politică pe aceste măsuri. În urma discuției s-a considerat că e corect ca ele să continue într-o formă în care să fie și reprezentantul politic, adică liderul de partid, și tehnicii pe partea de economie, ca liderii să înțeleagă mai bine. Nu e un blocaj, e o discuție care continuă și azi, și mâine”, a explicat Nicușor Dan, într-o conferință de presă comună cu președinta Maia Sandu, la Chișinău.
Dan a ținut să precizeze că a spus că „e o posibilitate desemnarea premierul în această săptămână, nu o promisiune”.
Consilier prezidențial: Majorarea taxelor rămâne doar o soluție de ultimă instanță
Discuțiile de luni după-amiază de la Cotroceni dintre președintele Nicușor Dan și liderii PSD, PNL, USR și UDMR s-au terminat fără niciun rezultat.
Mai apoi, consilierul prezidențial Radu Burnete a declarat că „majorarea taxelor rămâne doar o soluție de ultimă instanță” pentru acoperirea deficitului bugetar.
„Procesul este unul serios și aplicat, motiv pentru care nu s-au luat încă decizii finale. Președintele Nicușor Dan a subliniat că prioritatea este reducerea cheltuielilor statului, combaterea risipei și creșterea eficienței în colectarea veniturilor. Majorarea taxelor rămâne doar o soluție de ultimă instanță”, a susținut Radu Burnete, într-o postare pe Facebook.