PMP cere transparentizarea lucrărilor Parlamentului: Toate ședințele comisiilor să se desfășoare online, iar la ele să poată participa instituțiile, ONG-urile și alte părți interesate
Un număr de 16 deputați PMP i-au cerut, luni, lui Marcel Ciolacu, președintele Camerei inferioare din Parlamentul României, să transparentizeze lucrările Legislativului, în contextul limitărilor legate de decretarea stării de urgență. Concret, demnitarii formațiunii conduse de Eugen Tomac cer șefului interimar PSD ca „toate ședințele comisiilor parlamentare să se desfășoare online, să fie difuzate pe site-ul Camerei Deputaților și să fie deschise spre participare tuturor instituțiilor, organizațiilor non-guvernamentale și altor părți interesate”.
PMP cere transparentizarea lucrărilor Parlamentului
„Deputații Grupului parlamentar al Partidului Mișcarea Populară vă solicită ca, atât pe durata existenței stării de urgență cât și în perioada ulterioară, până la revenirea la starea normală de funcționare a Parlamentului, toate ședințele comisiilor parlamentare să se desfășoare online, să fie difuzate pe site-ul Camerei Deputaților și să fie deschise spre participare tuturor instituțiilor, organizațiilor non-guvernamentale și altor părți interesate”, se arată în adresa înaintată Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor, potrivit comunicatului de presă transmis de PMP.
Nu este pentru prima oară când PMP este preocupat de transparentizarea activității instituțiilor publice. Potrivit sursei citate, chiar în Camera Deputaților există un proiect de lege inițiat de parlamentarii PMP, care prevede introducerea obligaţiei de a publica online, pe site-ul instituţiilor, informaţiile de interes public cu privire la venituri şi cheltuieli privind administraţiile publice, obligativitatea publicării informaţiilor legate de achiziţiile publice, achiziţiile sectoriale şi concesiunile de lucrări şi servicii, respectiv lista de contracte închehiate de instituţiile publice.
De altfel, cu doar două săptămâni în urmă, PMP cerea Guvernului Orban adoptarea unei ordonanţe de urgenţă prin care să transpună în lege iniţiativă PMP blocată la Camera Deputaţilor de PSD.
Relaxarea graduală a restricțiilor din România începe după 15 mai
Președintele Iohannis anunța, săptămâna trecută, că odată cu expirarea stării de urgență, în 15 mai, va începe relaxarea graduală a restricțiilor de carantină. Șeful statului preciza însă că măsurile vor veni la pachet cu o serie de condiții, printre care obligativitatea de a purta mască în spații publice închise sau în mijloacele de transport în comun.
„Una dintre măsuri este cea cu masca de protecție. Am decis ca după data de 15 mai, toată lumea va fi obligată să poarte măști de protecție în spațiile publice închise și atunci când folosim transportul public în comun. Această măsură nu este limitată în timp. Vom putea să renunțăm la purtarea măștii poate la anul, când această pandemie va fii sub control și nu mai există riscul infectării.După data de 15 mai, vom renunța la restrângerile care privesc persoane. Nu vom prelungi restricțiile de deplasări individuale. Vom putea să ne deplasăm în spații publice fară să trebuiască să declarăm în prealabil unde mergem și de ce mergem”, declara președintele Iohannis.