PNL depune plângere penală împotriva lui Dăncilă și Teodorovici

Publicat: 11 06. 2019, 15:56
Foto: Florin Cîțu / Facebook

Senatorul Florin Cîțu a declarat, marți, că PNL va depune plângere penală împotriva lui Vioricăi Dăncilă și Eugen Teodorovici, după ce aceștia şi-au dat derogare de la legea responsabilităţii fiscal-bugetare, prin controversata ordonanţă 114, ca să poată ‘minţi’ Parlamentul cu privire la bugetul pe anul 2019, fără risc penal.

„Eu am prezentat argumentele azi, ei nu au depus niciodată declarație pe propria răspundere și încalcă legea. Comisia juridică din PNL a fost mandatată pentru redactarea unei plângeri penale. Cred că o să o depun eu, o să o semnez eu”, a spus Florin Cîțu pentru ȘTIRIPESURSE.RO.

De asemenea, la dezbaterile de la începutul anului pe tema bugetulu, organizate în plenul reunit al Camerei Deputaţilor şi Senatului, senatorul PNL Florin Cîţu l-a somat pe Eugen Teodorovici să semneze o declaraţie pe propria răspundere că datele din buget nu sunt false.

Teodorovici a refuzat să semneze hârtia, când Cîţu i-a pus-o pe pupitru, dându-i de asemenea un bobârnac documentului, care a zburat pe jos.