Târgu Jiu: Percheziţii la sediul Federaţiei Mine Energie, conduse de Marin Condescu

Publicat: 15 11. 2013, 14:43

Noi percheziţii au loc, vineri, la biroul de la Federaţia Naţională Mine Energie pe care Marin Condescu îl are la Târgu Jiu, în aceeaşi clădire în care se află şi sediul clubului de fotbal Pandurii, percheziţionat de mai multe ori în ultima perioadă.

Oamenii legii ar urma să ridice din biroul lui Condescu calculatorul pe care acesta îl foloseşte atât în calitate de lider sindical, cât şi ca preşedinte al Consiliului de Administraţie al clubului Pandurii.

Preşedintele Consiliului de Administraţie al Clubului Sportiv Pandurii Târgu Jiu, Marin Condescu, a fost reţinut, marţi seară, pentru delapidare, fals în înscrisuri, uz de fals şi spălare de bani, fiind acuzat că a falsificat trei contracte de cesiune de creanţe şi că a prejudiciat clubul cu peste 2,6 milioane de lei.

Trei contracte de cesiune cu firma Edenred România SRL Bucureşti, care asigura tichetele de masă pentru minerii din fosta Societate Naţională a Lignitului Oltenia, au fost falsificate, având ca dată a încheierii lor 23 martie 2011, 6 aprilie şi 29 septembrie 2011, notează Mediafax.

Joi seară, Tribunalul Gorj a respins propunerea procurorilor Parchetului Tribunalului Gorj de arestare preventivă pentru 29 de zile a lui Marin Condescu, aceeaşi decizie fiind luată şi în cazul vicepreşedintelui Clubului sportiv Pandurii Târgu Jiu, Viorel Temelescu, şi el reţinut în aceeaşi seară cu Condescu.