ALEGERI PREZIDENȚIALE 2019 // Anchetă după ce un fost ministru a postat pe Facebook o fotografie cu votul. Cum a fost sancționat…(FOTO)
UPDATE // Toma Petcu a fost sancţionat contravenţional cu avertisment după ce a postat pe Facebook o imagine cu buletinul de vot, postare pe care a şters-o după câteva minute.
”Cu puţin timp în urmă, pe timpul alegerilor pentru preşedintele României, la nivelul judeţului a fost aplicată o sancţiune contravenţională – avertisment – unei persoane pentru continuarea propagandei electorale”, au precizat, duminică, oficiali ai Inspectoratului de Poliţie Judeţean Giurgiu, pentru News.ro.
Știrea inițială
Pe numele fostului ministru al Energiei, Toma Petcu, a fost deschisă o anchetă de Poliția din Giurgiu, după ce politicianul a postat pe pagina sa de Facebook buletinul de vot ștampilat.
În imagine se putea vedea foarte clar pe cine a votat, pentru că politicianul a fotografiat exact pătrățelul pe care a pus ștampila, transmite Digi24.ro.
Acest lucru este interzis de Codul Penal, postarea unei astfel de fotografii încadrându-se la „violarea prin orice mijloace la secretul votului”, iar acest fapt se pedepsește cu amendă penală.
Toma Petcu a șters fotografia după câteva minute, însă polițiștii s-au sesizat în legătură cu această postare și au deschis o anchetă penală.
![]()
Foto: Digi24.ro