Un grup din USR pregătește o alternativă la Dan Barna și Dacian Cioloș. Cel de-al treila candidat ar fi senatorul USR de Brașov Irineu Darău

Publicat: 23 08. 2021, 18:28
Actualizat: 23 08. 2021, 18:30
Sursa foto: Facebook

O grupare din USR va încerca să impună o alternativă la Dan Barna și Dacian Cioloș. Această “a treia cale”urmează să fie lansată marți, dimineața, la 10.30, în Piața Victoriei și va consta în propunerea unei noi candidaturi pentru conducerea partidului.

Potrivit g4media, cel de-al treila candidat ar fi senatorul USR de Brașov Irineu Darău, fost președinte al filialei. Darău ar fi susținut și de primarul Brașovului, Allen Coliban, de europarlamentarul USR, Nicu Ștefănuță, de deputatul USR Mihai Polițeanu, dar și de Cătălin Teniță, apropiat de Dacian Cioloș.

Scopul acestei platforme ar fi blocarea formării unei majorități absolute în Biroul Național de către Barna sau Cioloș

Platforma intitulată ”Împreună USR PLUS. Curaj pentru România” vorbește, între altele de o posibilă ieșire de la guvernare în contextul în care a trecut un an de guvernare și nici una dintre ”marile promisiuni de reformă” nu a devenit realitate.

”Ieșirea de la guvernare trebuie să devină instrumentul nostru de negociere și presiune pentru a reforma Romania, nu instrumentul de șantaj al PNL și UDMR asupra noastră. Pentru asta, însă, trebuie sa redevenim curajoși și să ne asumăm că prezența în Guvern nu poate fi decât instrumentul pentru a face reforme, nu scopul nostru. În absența reformelor dorite de noi, instrumentul trebuie schimbat și asumată opoziția activă și dură”, se arată în documentul programatic al platformei.