Victor Paul Dobre: La alegerile locale din 2016, votanții vor fi verificați instantaneu printr-un sistem electronic

Publicat: 28 05. 2015, 16:20

Deputatul PNL Victor Paul Dobre a declarat că, pentru alegerile locale din 2016, va fi introdus în fiecare secție de votare un sistem de vot electronic de verificare a votanților, transmite Mediafax. Rolul acestui sistem este acela de a se afla imediat dacă respectiva persoană a mai votat în acea zi în altă secție.

„În fiecare secţie de votare va fi un membru în plus, cu ghilimele, va fi un operator. În momentul în care intri în secţie, va verifica, înainte de procedura de vot, pe baza actelor de identitate, dacă ai mai votat, dacă faci parte din secţia respectivă, instantaneu. Deci va fi un sistem la nivelul întregii ţări”, a afirmat Dobre, într-o conferință de presă organizată la Galați.

Procesul electoral nu va fi oprit în cazul în care sistemul se va defecta, iar verificarea se va putea face ulterior, după remedierea defecțiunii. Potrivit deputatului PNL, pentru realizarea acestui sistem electronic există un angajament din partea Guvernului, iar achiziţia va fi coordonată de Autoritatea Electorală Permanentă şi Serviciul de Telecomunicaţii Speciale.