Zeci de persoane au manifestat la Berlin împotriva deschiderii primei ”case Barbie” denunțând un clișeu sexist
Câteva zeci de persoane au manifestat, joi, la Berlin împotriva deschiderii primei ”cae Barbie” în mărime naturală. Potrivit AFP, manifestanții, printre care se aflau și membre ale mișcării Femen, au denunțat un clișeu sexist.
Casa păpușii Barbie și-a deschis porțile joi dimineață, într-o piață frecventată din Berlin, Alexanderplatz, și are o suprafață de 2.730 metri pătrați.
Cei care doresc să intre în lumea celebrei păpuși, vor fi nevoiți să achite o taxă de 15 euro (adulți) și 12 euro pentru copii. Cu ajutorul ecranelor și a brățărilor prevăzute cu un chip, publicul va putea să probeze digital rochia păpușii. De asemenea, vizitatorii vor avea ocazia să asiste și la prezentări de modă.
Casa va fi deschisă până pe 25 august pentru ca, mai apoi, să înceapă un turneu prin Germania.
Manifestanții au criticat ”imaginea perfectă” pe care Barbie o oferă, descriind-o ca ” o imagine la care, în realitate, nimeni nu poate ajunge”.
Păpușa a fost acuzată, de curând, că ar promova anorexia din cauza măsurilor sale nerealiste.
Mai mult, una dintre manifestate a dat foc unui crucifix pe care Iisus a fost înlocuit de o păpușă Barbie.
Producătorul încearcă să îmbunătățească păpușa oferindu-i profesii importante precum cea de medic chirurg, femeie de afaceri sau candidată la Casa Albă.