Argentina s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale, după loviturile de departajare în meciul cu Olanda

Naționala de fotbal a Argentinei a învins Olanda în sferturile de finală de la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar, în urma loviturilor de departajare.

Argentina se califică astfel în semifinale, în urma unui meci epic. Argentina este a doua semifinalistă de la Campionatul Mondial din Qatar, după ce a câștigat sfertul cu Țările de Jos la loviturile de departajare, 4-3, după 2-2 în 120 de minute.

Molina și Messi au înscris pentru Argentina, care avea un avantaj de două goluri cu mai puțin de 15 minute până la final.  Louis van Gaal a redus din diferență în minutul 83, iar la ultima fază a partidei, în minutul 90+11, a marcat golul care a trimis disputa în prelungiri.

La loviturile de departajare, olandezii au ratat de două ori și au piedut 4-3.

Argentina va juca împotriva Croației pentru un loc în finală. Croația a eliminat anterior naționala Braziliei, după lovituri de departajare.

Brazilia a fost eliminată vineri de la Campionatul Mondial de Fotbal din Qatar în urma meciului cu naționala Croației.

Croația s-a impuns la loviturile de departajare, 4-2, și ajunge în semifinalele Campionatului Mondial.

Neymar a deschis scorul în primul minut al prelungirilor cu un șut puternic, după o acțiune construită tot de el.