Barcelona, scorul serii în Champions League. Liverpool a fost umilită la Napoli. Final uluitor la partida dintre Atletico și Porto / Rezultatele complete

Barcelona a reușit scorul serii în UEFA Champions League, 5-1 în compania Viktoriei Plzen, însă marea surpriză s-a produs lângă Vezuviu, acolo unde Napoli a învins-o cu un categoric 4-1 pe Liverpool, o umbră a echipei care ajungea în finala ediției trecute.

Ajax Amsterdam a defilat și ea în primul test din grupe, 4-0 acasă cu Rangers, iar Sporting a profitat de lipsa de consistență a lui Frankfurt și a obținut și ea primele trei puncte.

Atletico și Porto au oferit un final uluitor de meci în capitala Spaniei, acolo unde scorul era egal după 90 de minute. Gazdele au înscris prin Mario Hermoso în minutul 90+2, dar au fost la un pas să scape victoria printre degete, fiind egalați din penalty de Uribe patru minute mai târziu. Chiar și așa, trupa lui Diego Simeone a marcat din nou, prin Griezmann, în minutul 90+11.

Tottenham a confirmat încă o dată forma bună pe care o traversează și a câștigat pe teren propriu cu Marseille, vicecampioana Franței.