Greu fără Messi: Barcelona, zdrobită pe Camp Nou, de Bayern Munchen

Ronald Koeman / Foto: @ronaldkoeman (Instagram)

FC Barcelona a pierdut fără drept de apel în fața celor de la Bayern Munchen, în meciul de debut al noului sezon UEFA Champions League. Catalanii au fost dominați categoric pe teren propriu, în fața propriilor suporteri.

Muller a deschis scorul în minutul 33, iar Lewandowski a făcut 2-0 în minutul 56. Cu nemții în avantaj, Koeman a părut că și-a pierdut speranța la un rezultat onorabil și a introdus doi puști, în vârstă de 17 și 18 ani, pe Gavi și Demir, care i-au înlocuit pe Busquets și Roberto.

Mircea Lucescu, la un pas de un rezultat mare, în seara în care Barcelona a fost umilită de Bayern Munchen

De asemenea, Koeman i-a mai introdus și pe Mingueza și pe Countinho în minutul 66, în locul lui Garcia și Luuk de Jong. Brazilianul a amenințat poarta adversă, dar nu a reușit să înscrie.

Orice speranță a fost năruită pentru catalani în minutul 85, când polonezul Lewandowski a bifat dubla. Astfel, s-a terminat 0-3, iar Barcelona este codașa grupei, cu 0 puncte. Bayern este lider, cu 3 puncte, urmat de Benfica și Dinamo Kiev. Ucrainenii, cu Mircea Lucescu pe bancă, au remizat, 0-0 cu portughezii. Românul a sperat la o victorie mare pe final. Shaparenko a înscris, dar după consultarea VAR s-a stabilit că golul a fost marcat din offside.

În etapa viitoare, Bayern va juca împotriva lui Dinamo Kiev, iar Barcelona, care se descurcă destul de greu fără Messi, va trebui să obțină 3 puncte în deplasarea din Portugalia.