Mare surpriză în Cupa României. O echipă de Liga a III-a s-a calificat în sferturi

Surpriză de proporții în fotbalul românesc. O modestă echipă din Liga a III-a, ACSO Filiași, s-a calificat în sferturile Cupei României, după ce marți, s-a impus pe teren propriu în fața celor de la FC Hermannstadt, formațiune din eșalonul secund.

Sibienii și Filiași au încheiat 1-1 după 90 de minute și 2-2 după 120 de minute. Pentru Filiași au marcat Rocoveanu în minutul 44 și Crețu, în minutul 118. Pentru Hermannstadt au înscris Sîntean, în minutul 3 și Călin Popescu, în minutul 107. Echipa din Liga a III-a s-a impus în urma loviturilor de la 11 metri, cu 4-3.

În turul precedent, surpriza Filiași a eliminat o echipă din Liga 1, pe cei de la UTA Arad. Astfel, doljenii trec prin cea mai prolifică perioadă din istorie.

În Liga a III-a, Seria a 6-a, Filiași este pe locul 8 din 10 echipe, cu doar 10 puncte în 9 etape. De partea cealaltă, sibienii sunt pe poziția a 4-a, cu 25 de puncte în 11 etape.

Ce meciuri se mai joacă în Cupa României

Marţi, 26 octombrie, se mai dispută meciurile Gaz Metan Mediaş – Chindia Târgovişte, de la ora 18:00 şi Dinamo – FC Argeş, de la ora 21:00. Miercuri, 27 octombrie, se vor confrunta Minaur Baia Mare cu Universitatea Craiova, de la ora 18:00.

Ultimele trei partide vor avea loc joi, 28 octombrie: FC Buzău – Dunărea Călăraşi, ora 15:00, U Craiova 1948 – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, de la ora 18:00, Politehnica Timişoara – FC Rapid 1923, de la ora 21:00.

În ceea ce privește FCSB-ul și partida programată cu FC Voluntari, echipa lui Gigi Becali a pierdut cu 3-0, la „masa verde”. Echipa pregătită de către Edi Iordănescu a anunțat că nu se va putea prezenta la meci, din cauza penuriei de jucători. O parte sunt accidentați, alții sunt infectați cu SARS-COV-2.