Incendiu devastator la Piața 1 Decembrie din Sectorul 3: pompierii au intervenit cu 20 de autospeciale
Un incendiu devastator a cuprins aseară Piaţa 1 Decembrie din sectorul 3 al Capitalei. Zeci de tarabe cu marfă, o parte din magazinele cu haine şi saloanele de înfrumuseţare din interiorul pieţei au fost mistuite de flăcări.
Degajările de fum au fost uriaşe, iar oamenii din zonă au fost treziţi de zgomote puternice, ca de pocnitori. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, însă pagubele materiale sunt uriaşe.
Incendiu s-a desfășurat pe o suprafață de 1000 de metri pătrați
Flăcările au izbucnit puţin după miezul nopții şi s-au extins cu repeziciune la spaţiile comerciale din piaţă. Tarabele şi magazinele din interiorul pieței au fost înghiţite de flăcări în doar câteva minute, iar suprafaţa totală afestată este de 1000 de metri pătraţi.
Paznicul pieţei a dat alarma.
„Am auzit o bubuitură, nişte pocnitori, şi a luat foc. Au trecut nişte copii mai devreme un pic şi cred că ei au aruncat. Imediat s-a extins. De la pocnitori, de la o petardă, ceva”, a declarat paznicul pieței, potrivit Observator.
Zgomotul și mirosul de fum i-au trezit pe oamenii din zonă.
Pompierii au intervenit cu 20 de autospeciale
„Ajunşi la faţa locului s-a constat că incendiul se manifesta la mai multe spaţii comerciale, existând posibilitatea propagării la celelalte spaţii învecinate. Aceştia au realizat şi reuşit localizarea într-un timp foarte scurt, nefiind afectate celelalte spaţii”, a declarat Marian Stoica, loc. col. ISUBIF.
Pompierii au fost nevoiți sa intervină cu 20 de autospeciale.
O anchetă va stabili cauza oficială a incendiului.