Nicușor Dan spune că șoferii i-au scos stâlpii montați pe trotuare pentru a nu parca ilegal
„Primăria Capitalei, prin Administraţia Străzilor Bucureşti, a montat stâlpi antiparcare pe trotuarele de la intersecţia dintre str. Sevastopol şi str. Buzeşti, unde au fost scoşi de cei care parchează ilegal.” – a scris Nicuşor Dan, vineri, pe Facebook.
Primăria Bucureștiului mai vrea să ia parcările de la ministere și de la alte instituții și să le redea bucureștenilor
Nicușor Dan spune și că Primăria Capitalei va continua să instaleze stâlpi antiparcare şi în alte intersecţii aflate in administrare, astfel încât să le redea cetăţenilor trotuarele ocupate abuziv de maşini.
Viceprimarul Capitalei, Stelian Bujduceanu, a anunțat joi că vor fi eliberate 2.100 de locuri de parcare din București, care vor fi luate de la ministere și de la alte instituții.
„2.100 de locuri de parcare ELIBERATE! Luăm parcările de la ministere și de la alte instituții și le dăm bucureștenilor”, a scris Stelian Bujduveanu, joi, pe Facebook, precizând că a cerut Comisiei Tehnice de Circulație București să anuleze absolut toate avizele de parcare pentru instituțiile publice.
„Centrul orașului este paralizat de mașinile angajaților din instituțiile publice. În acest mandat, nicio instituție publică nu va mai avea o gratuitate pe parcare. Toate instituțiile publice vor fi supuse reglementării cu care și noi, cetățenii, suntem supuși zi de zi”, a spus viceprimarul Capitalei.